Haber Detayı
17 Kasım 2020 - Salı 21:08 Bu haber 2977 kez okundu
 
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ’NDE EŞ REKTÖR SİSTEMİ Mİ BAŞLADI?
Rektörlüğe atandıktan sonra ekibinin ilişkileri yüzünden eleştirilen Akdeniz Üniversitesi Rektörü Özlenen Özkan’ın şimdi de yetkilerinin başkaları tarafından yapıldığı iddiaları gündeme geldi. Yoksa Akdeniz Üniversitesi’nde ‘eş rektör’ sistemi mi başladı?
GÜNDEM Haberi
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ’NDE EŞ REKTÖR SİSTEMİ Mİ BAŞLADI?

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Özlenen Özkan’ın rektör yardımcılarından Murat Turhan’ın son zamanlarda yaptığı açıklamalar ve basında yer alan fotoğrafları kafalarda soru işaretlerine neden oldu. Özellikle önceki dönemde yoğunluğunu bahane ederek istifa eden Turhan’ın tekrar göreve dönmesi ve rektör gibi hareket etmesi Akdeniz Üniversitesi’nde rahatsızlık vermeye başladı.

 

‘BÖCEK’İ KURTARAN ADAM’ İMAJI 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile ilgili gelişmeleri kamuoyuna aktaran Akdeniz Üniversitesi Rektörü Özlenen Özkan yerine geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Turhan’ın ‘Muhittin Böcek’i kurtaran adam’ rolüne soyunduğu iddia ederken, Aytemiz Alanyaspor Başkanı Hasan Çavuşoğlunun Özlenen Özkan ile birlikte Turhan’a da forma hediye etmesi dikkat çekti.

 

TURHAN, EŞ REKTÖR MÜ?

Son dönemlerde Rektör Özlenen Özkan’ın yerine bütün programlarda ön planda yer alan Turhan’ın Akdeniz Üniversitesi’nin ‘eş rektörü’ olduğu konuşulurken, üniversiteye alımların ve personel atamalarının Rektör Yardımcısı Turhan’dan geçiyor olması da ‘eş rektör’ iddialarını da doğrular nitelikte. Yoğunluğundan dolayı geçtiğimiz dönemde istifa eden Turhan’ın rektör adayı olmamasına anlam verilemezken, yoğunluğunun ne ölçüde geçtiği de merak ediliyor. Geçtiğimiz günlerde günhaber adlı haber portalında yayınlanan haber de skandal niteliğindeydi. Akdeniz Üniversitesi Rektör Yrd. Murat Turhan’ın pandemiyi fırsata çevirdiğinin öne sürüldüğü haberde, mevcut sistemin olmasına rağmen, öğrencileri sahip olduğu sınav sistemine yönlendirip şirketini ayakta tutmaya çalıştığı, 1 aydır sınavlar yapılmadığı ortaya çıktı.

İşte o haber:

Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Turhan, Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Erol Gürpınar ve Hastane Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Aslı Bostancı Toptaş, 19 Temmuz 2019’da AGEM Yazılım Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ni kuruyorlar. Üç tıpçının yazılımla ne işi var diyeceksiniz… Oraya da geleceğiz… Şirketin müdürü Murat Turhan oluyor. Hisselerin yarısını da o alıyor. Diğer yarısını ise diğer iki hoca paylaşıyor. Şirketin kuruluş sermayesi ise 20 bin Törkiş lira… Şirket Akdeniz Üniversitesi içerisindeki TEKNOKENT’te konuşlanıyor.

Yani adres orası…

Peki, şirket ne yapacak diye baktığımızda faaliyet alanını şöyle belirlediğini görüyoruz; bilgisayar programlama faaliyetleri (Sistem veri tabanı, network, web sayfası vb. yazılımları ile müşteriye özel yazılım kodlaması vb) Yani bu şirket yazılım yapacak ve firmalara, kurumlara taşeron olarak hizmet verecek. 2016 yılında, hastane başhekimliğinden “Ben yoruldum, aileme ve hastalarıma daha çok vakit ayırmak istiyorum” diye istifa eden Prof. Dr. Murat Turhan, 3 yıl sonra birden canlanıyor, hastalarına ve ailesine vakit ayırmaktan vazgeçip bir şirket kurarak başına geçiyor. Bununla da kalmıyor, enerjisi o kadar fazla geliyor ki, yeni Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan’ın yardımcısı da oluyor. Şirketi eski rektör Mustafa Ünal döneminde ekiyor, Özlenen Özkan döneminde hasada başlıyor. Şimdi bu işin, bir ticari ve etik kısmı var, bir de ast-üst kısmı…

Bir rektör yardımcısı, yani üniversitenin ikinci koltuğunda oturan kişi, altında görev yapan enstitü müdürü ve başhekim yardımcısı ile şirket ortağı... Bu iki kişinin hem şirkette, hem üniversitede amiri, yöneticisi pozisyonunda… Amir, memur pozisyonundalar ama aralarında akçeli bir ilişki var. Olacak iş değil… İddia şu; bu üçlü hoca grubu, şirketlerinde ürettikleri yazılımları tıp fakültesi öğrencileri üzerinden devreye sokuyorlar. İşte ip burada kopuyor. Öğrenciler bir bildiri yayınlıyorlar. Diyorlar ki, biz bu yeni sistemle geçen seneki gibi yeterli verim alamıyoruz. Bu durumu rektör başta olmak üzere üniversitenin ilgili birimlerine bildiriyorlar. Tabi öğrenciler nereden bilsinler ki, bu sistem üç hocanın şirketinin sistemi olduğunu… Çok masumane bir şekilde, sistemden gerekli verimi alamadıklarını yazıyorlar. İlgili siteye girip Sınav Otomasyon Sistemi’ne bir de ben bakayım dedim… Ve girdim… Tüm hakları saklı bu sistemin sahibi kim görünüyor?..

AGEM Yazılım Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi…

Yani rektör yardımcısı, enstitü müdürü ve başhekim yardımcısının sahipliğini yaptığı şirket… Peki, bu sistem için referans verilen üniversiteler hangileri… Acıbadem ve tabi ki Akdeniz Üniversitesi… Yani yazılım işiyle ilgilenenlere diyorlar ki, bu üniversiteler bizimle çalışıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AKDENİZ, ÜNİVERSİTESİ’NDE, EŞ, REKTÖR, SİSTEMİ, Mİ, BAŞLADI?,
Yorumlar
Haber Yazılımı