Haber Detayı
29 Mart 2020 - Pazar 00:27 Bu haber 484 kez okundu
 
Alexa Nedir? Alexa Niye Önemlidir?
Alexa 1996 yılında Amerika merkezli e-ticaret firması Amazon.com tarafından kurulmuş olan, siteleri arama motoru trafiğinde belli kriterler dahilinde sıralamaya koyan web ölçümleme ve SEO hizmetleri veren bir kuruluştur.
TEKNOLOJİ Haberi
Alexa Nedir? Alexa Niye Önemlidir?

Alexa (Alexa Toolbar); yüklü cihazları internette gezindikleri siteleri, bu sitelerde geçirilen süreyi, sitelere arama motoru aracılığıyla mı yoksa başka bir siteden verilen bir link aracılığı ile mi ulaşıldığı gibi kriterleri kayıt altına alarak siteleri belli bir sıralamaya koyar. Alexa’nın mantığı bir nevi televizyon kanalları için kullanılan peoplemeter adlı  cihaz takılı olan televizyonlara izleme ölçümleri yapan izlenme oranı (rating) ölçümlerine benzemektedir.

Alexa sadece Alexa Toolbar yüklü cihazları ölçümlediği için 100 doğru sonuçlar vermese de genellenebilir ve gerçeğe yakın sonuçlar vermektedir.

Alexa’nın SEO’ya Etkisi Var Mı?

Alexa belli örneklem bağlamında bir sitenin aldığı trafik ve sitede geçirilen süre gibi kıstaslar dahilinde  siteyi sıralamaya koyar. Bu nedenle SEO stratejilerinin verimliliği konusunda fikirler verir. Aynı zamanda Alexa üzerinden ziyaretçilerin sitenizi hangi kelimeleri arayarak bulduğuna dair bilgilere de ulaşılabilmektedir.

Alexa sıralaması aynı zamanda sitenin ticari değerini yansıtır bu nedenle reklam verenler için Alexa değeri oldukça önemlidir.

Alexa Sıralaması Nasıl Düşürülür?

Alexa sıralamasını geliştirmede yükselmek tabiri pek kullanılan bir tabir değildir genellikle Alexa bazında sıralamada iyi bir duruma gelmek anlamında “düşmek” ifadesi kullanılır. Örneğin bir site Alexa sıralamasında 7. sıradan 6. sıraya düşmüşse aslında bu iyi bir şeydir. Alexa sıralaması düşürmede kullanılacak belli yöntemler vardır. Onları da şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Site yeni bir site olsa bile Alexa aldığı trafiğe göre siteyi otomatik olarak algılar ve sistemine kayıt eder. Sitenin sahibi tarafından Alexa üzerinden hesap oluşturarak sahiplenilmesi sitenin Alexa üzerinden takibi açısından kolaylık sağlayacaktır.
  • Siteye Alexa Widget eklemekte sitenin sıralamasını düşürmede etkili olacaktır. Çünkü sitenize eklediğiniz Widget anlık olarak site hakkında Alexa’ya veriler gönderir.
  • Sonraki  adım ise site yöneticisinin  kendi bilgisayarına arama motoru için Alexa Toolbar araç çubuğunu indirmesidir. Daha sonra site ziyaretçilerine de Alexa Toolbar indirmesini önererek  Alexa’nın site ziyaretlerini algılaması sağlanmış olur bu sayede Alexa sıralaması düşürülebilir.
  • Site görsellerine iyi bir SEO stratejisi uygulayarak siteye daha çok ziyaretçi çekilebilir.
  • Sitede iyi daha doğrusu özgün içerik oluşturulmalıdır ve böylece ziyaretçilerin sitede gezinti yapması ve daha çok zaman geçirmesi sağlanmış olur. Unutulmamalıdır ki Alexa sadece site tıklanmasını dikkate almaz sitede geçirilen zaman da en az site ziyaretleri kadar önemli bir kıstastır.
  • Siteye başka siteler üzerinde link ekleyerek ziyaretçi çekmek de oldukça önemlidir Alexa’nın sıralama kriterlerinden biridir.
  • Son olarak da ziyaretçilerin site hakkında Alexa sayfasına olumlu yorumlar yapması ve siteye 5 yıldız vermesi sağlanmalıdır bu da Alexa sıralaması için oldukça önemlidir.

Bütün bunlar yapıldıktan sonra Alexa sıralamasında ki değişimler kısa sürede fark edilecektir. Ancak günlük verilere bakarak bir gelişme beklemekte yanlış olur. Çünkü Alexa verileri günlük olarak toplar ancak 3 aylık ve 6 aylık periyotlarla sıralamasını günceller.  Eskiye nazaran Alexa çok önemli bir kıstas olarak algılanmasa bile yine de hem reklam veren firmalar hem de site sahipleri hala Alexa’nın verdiği değerleri önemsiyor.

Alexa 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Alexa, Nedir?, Alexa, Niye, Önemlidir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı