Haber Detayı
27 Mart 2020 - Cuma 11:42 Bu haber 712 kez okundu
 
ASAT MİLYONLARCA TON SUYU KURTARDI
Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ASAT Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren SCADA sistemi ve Fiziki Kaçak Arama Birimi sayesinde önemli miktarda su tasarrufu sağlandı. ASAT son teknolojiyi kullanarak yürüttüğü kayıp kaçak önleme çalışması ile milli kaynak israfı önleniyor.
TEKNOLOJİ Haberi
ASAT MİLYONLARCA TON SUYU KURTARDI

Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü SCADA sistemi ve fiziki kaçak arama ekipleri sayesinde her yıl önemli miktarlara ulaşan su tasarrufu sağlayarak milli kaynak israfını önlüyor. SCADA Şube Müdürlüğüne bağlı “Fiziki Kaçak Arama Birimi” 2019 yılında gerçekleştirdiği çalışmalar kapsamında 1 milyon 800 bin metre içme suyu hat dinlemesi yaptı. 4 ekip halinde gece, gündüz çalışmalarını sürdüren birim, geçtiğimiz sene yapılan dinlemeler sonucunda 1318 adet ana boru arızası ve 1538 adet şube yolu arızası tespit edilerek onarıldı.

ÖNEMLİ HİZMET

SCADA sisteminden alınan verilere göre ise önleme çalışmaları kapsamında saatte 1389 m3 su kayıp-kaçağı engellenerek şebekeye geri kazandırıldı. Bu miktar yıllık debi itibariyle hesaplandığında 2019 yılı içinde 11 milyon 730 bin m3 gibi büyük miktarda su israfının önlendiği belirtildi. ASAT yetkilileri, Antalya’nın falez zemin yapısı açısından su şebeke hatlarındaki arızaların kolay kolay yüzeye çıkmadığını, belirti vermeden oluştuğunu ve zor tespit edilebildiğini belirterek; bu nedenle fiziki kaçak arama faaliyetinin büyük önem taşıdığını belirtti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ASAT, MİLYONLARCA, TON, SUYU, KURTARDI,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
ASAT MİLYONLARCA TON SUYU KURTARDI
ASAT MİLYONLARCA TON SUYU KURTARDI
Yorumlar
Haber Yazılımı