Haber Detayı
08 Ağustos 2020 - Cumartesi 23:49 Bu haber 1012 kez okundu
 
Bakkallar’da başkan Aba seçildi
Olağanüstü seçime giden Bakkallar Odasında mevcut başkan Atilla Koçak, Ali Çoşkun ve Şahin Aba yarıştı. 1750 üyeden 691’inin oy kullandığı seçimi 113 oy farkla iş insanı Şahin Aba kazandı
GÜNDEM Haberi
Bakkallar’da başkan Aba seçildi

Seçim yapıldı

1750 üyeli Antalya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı 8 Ağustos 2020 günü (bugün) Gündoğdu Mahallesi, Seyhan Caddesi No:2, Kepez/Antalya adresinde bulunan Turgut Özal Spor Salonunda (Kepez Arena) gerçekleştirildi. Ölümcül pandemi koronavirüs (Covid-19) gölgesinde yapılan seçimlerde 3 aday yarıştı. Mevcut başkan Atilla Koçak, daha önce odada iki dönem yönetim kurulu üyeliği yapan ve halen Antalya Yeni Esnaf Kefalet Kooperatifi Denetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren Ali Çoşkun ile odanın eski başkan vekili de olan oda yönetim kurulu üyesi Şahin Aba kıyasıya mücadele etti.

Aba kazandı

Şahin Aba seçimi kazanabilmek için büyük çaplı ve çok sayıda kişiden oluşan bir organizasyon yaptı. Âdeta yığınla para harcayarak oy kullanacak kişileri araçlarla tek tek salona taşıdı. Yapılan seçimde 1750 üyeden 691’i oy kullandı. Atilla Koçak 126, Ali Çoşkun 226 ve Şahin Aba 339 oy aldı. Aba böylece bir buçuk yıllığına başkan seçildi. Geçtiğimiz aylarda çeşitli hapis cezaları alan ve bazı ceza davaları devam eden Şahin Aba’nın bu süreçte izleyeceği politika merak konusu.

Güç savaşları

Aslında bu seçim; bir buçuk yıl sonraki esnaf odaları ve AESOB başkanlık seçimlerindeki güç savaşlarının da sinyalini veriyor. Mehmet Ali Alkan ve Adlıhan Dere’nin önümüzdeki süreçte Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine başkan adayı olacağı biliniyor. Yargılama süreci devam eden Alkan; her yerde hem Şoförler ve Otomobilciler Odasına hem de birliğe aday olduğunu vurguluyor.

Kurul rapor yazmıştı

Antalya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanlığı seçimlerine henüz bir buçuk yıl vardı ve adaylar tek tek netleşmeye başlamıştı. Antalya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkan Vekili iş insanı Şahin Aba; kendisini başkan vekilliği görevinden alan Oda Başkanı Atilla Koçak’a karşı aday olarak çıktı. Böylece Şahin Aba da mevcut başkan Atilla Koçak da bu süreçte Antalya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkan Adayı oldu. Tam bu süreçte geçtiğimiz aylarda ilginç bir gelişme yaşandı. Başkan vekili; oda başkanını ilgili bakanlığa şikâyet ederek “Tüccardır, esnaf değildir, AESOB’a değil ATSO’ya üye olması gerekir” dedi. Başkan vekili olan isim, Denetim Kurulunu da şikâyet etti.

Olağanüstü seçim

Başkan ve yönetimin birbirinden şikâyetçi olması üzerine Denetim Kurulu tarafından Olağanüstü Genel Kurul kararı alındı. Denetim Kurulunun raporu doğrultusunda Antalya Bakkallar Odası başkanlığı, bakanlık kararıyla olağanüstü seçime götürüldü. 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanununun Olağanüstü Genel Kurul Toplantıları başlıklı 44-C maddesine göre 1750 üyeli Antalya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı 29 Temmuz 2020 Çarşamba günü saat 10.00’da yapılacaktı. Gündoğdu Mahallesi, Seyhan Caddesi No:2, Kepez/Antalya adresinde bulunan Turgut Özal Spor Salonundaki (Kepez Arena) seçimlerde çoğunluk sağlanamadığı için seçimli toplantı 8 Ağustos 2020 Cumartesi günü saat 10.00’da gerçekleştirildi. Seçim sonucu seçilen isim, normal seçim takvimine kadar bir buçuk yıllığına başkan oldu.

Adaylardan ikisi ceza almıştı

Adaylardan oda başkanı ve odanın eski başkan vekili olan yönetim kurulu üyesi isim olan Atilla Koçak geçtiğimiz aylarda yargıdan çeşitli cezalar almıştı. Antalya’da kredi kefalet kooperatifi yolsuzluğu çatı davasında Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) kararı birkaç ay önce çıktı. Esnaf odalarıyla kooperatifteki başkan, yönetici, esnaf temsilcileri ve üyelerine ‘ertelenmeyen, paraya çevrilmeyen, iyi hal indirimi verilmeyen, HAGB kararı uygulanmayan’ hapis cezaları verildi. Antalya Yeni Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin 2 milyonu batık, 4 milyonluk kredi skandalıyla ilgili davada, istinaf mahkemesi kararında görevi kötüye kullanma suçundan dönemin kooperatif yöneticisi olan sanıklar Antalya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Atilla Koçak ve aynı odanın yönetim kurulu üyesi ve oda başkan adayı Şahin Aba ile 3 isme daha 6 ay hapis cezası verildi. Ayrıca 1163 Sayılı Kanuna Aykırılık suçundan bazı isimlerle birlikte yine oda başkanı Atilla Koçak hakkında da 3 ay hapis cezası ve 1000 TL adli para cezası kararı verildi. Birçok isme de ceza yağdı. Ünlü iş insanı ve kooperatif eski yöneticisi Şahin Aba ile K.A.'nın resmi belgede sahtecilik ve dolandırıcılıktan ceza aldıkları davada ise istinaf sonrası duruşmalar devam ediyor. Bu iki isim, aldıkları cezalara rağmen başkanlığa aday oldu.

Kim kime yakın

Atilla Koçak, AESOB ile Büfeciler Odası Başkanı Adlıhan Dere ismine yakın dururken; Aba’nın arkasında, Şoförler ve Otomobilciler Odası eski Başkanı da olan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı olan Mehmet Ali Alkan olduğu biliniyor. Daha önce iki dönem yönetim kurulu üyeliği yapan ve halen Antalya Yeni Esnaf Kefalet Kooperatifi Denetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren Ali Çoşkun ise odanın eski başkanı Eyüp Sabri Kıldıran’ın desteğini aldı. Çoşkun, üç isim arasında halen aktif olarak bir bakkal dükkânı işleten tek isim. Bu seçim sonuçları; bir buçuk yıl sonraki esnaf odaları ve AESOB başkanlık seçimine de ışık tutuyor. Zira Alkan ve Dere’nin önümüzdeki süreçte Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine başkan adayı olacağı biliniyor. Alkan her yerde hem Şoförler ve Otomobilciler Odasına hem de birliğe aday olduğunu deklare ediyor.

Haber: Şükrü AĞIRMAN

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakkallar’da, başkan, Aba, seçildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı