Haber Detayı
11 Ağustos 2020 - Salı 22:41 Bu haber 595 kez okundu
 
‘MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAYACAĞIM’
İYİ Parti İl Başkan adaylarından İlhami Okudan, daha önce genel seçimlerde bir çok il ve ilçe başkanlarının istifa ederek teşkilatları başsız bırakarak milletvekili adayı oldukları için hedeflenen başarıya ulaşamadıklarına dikkat çekerek, il başkanı seçildikten sonra milletvekili adayı olmayacağını söyledi.
SİYASET Haberi
‘MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAYACAĞIM’

İYİ Parti’nin 1 Eylül’de yapılacak Antalya İl Kongresi öncesi adayların propaganda faaliyetleri de hız kazandı. Geçtiğimiz günlerde adaylığını resmen açıklayan İl başkan Yardımcısı İlhami Okudan, bugün de Öğretmenevi’nde kurmaylarıyla birlikte basının huzuruna çıktı. Ekibinde yeralan isimleri tek tek tanıtan Okudan, adaylık süreci ve kendisi gibi geçtiğimiz gün adaylığını açıklayan mevcut il başkanı Mehmet Başaran hakkında ilginç değerlendirmelerde bulundu.

‘ADAY OLMAYACAĞIM DEMİŞTİ’

Bir soru üzerine geçtiğimiz gün adaylığını ilan eden mevcut il başkanı Mehmet Başaran’la ilgili değerlendirmeler de yapan Okudan şunları söyledi; “Yavuz Temizer başkanAntalya’ya genel başkanın iradesiyle geldi. Belli bir süre görev yaptıktan sonra da yine genel merkezin insiyatifinde Ankara’ya döndü. Çok güzel de bir performans sergiledi. Özellikle üye kayıtlarında.  3 bin olan üye sayısı 17 bine çıktı Yavuz başkan döneminde. Yeniden genel başkan yardımcılığı’na getirilmesinin ardından bir gün il divanını topladı ve ‘Arkadaşlar genel başkanın emriyle geldim yine genel başkanın emriyle gidiyorum.Tüzüğümüze göre normalde vekalet yetkisi siyasi işler başkanındadır. Yani yetki İlhami beydedir.  14 Mayıs’ta yapılacak (pandemi nedeniyle 1 Eylül’le ertelendi) il kongremizde başkan adayı olmayacak bir arkadaşımın il başkanlığı görevini yürütmesini talep ediyorum’ dedi. Tüzüğe göre görev benimdi ancak ben başkanlığa adaydım. Yavuz başkan da bunu biliyordu ve hatta bana tekrar sordu. Ben de ‘adayım’ dedim. Bu yüzden teklifi makul göründü. Orada buna itiraz eden arkadaşlarımız da oldu ancak divan toplantısında enine boyuna tartışıp oyladık ve oy birliğiyle Sayın Mehmet Başaran’ın il başkanı olması yönünde bir karar aldık. Sayın Başaran o toplantıda üstüne basa basa başkan adayı olmayacağı sözünü vermişti ama aday oldu. Şık olmadı tabi.”

2.5 YILDA 4 İL BAŞKANI DEĞİŞTİ

İYİ Parti İl Başkan Adayı Okudan, “Peki bu sözünü Başaran’a hatırlattınız mı” şeklindeki bir soruya ise, “Ben siyasi nezaket gereği kendisiyle konuşmadım ancak bir çok arkadaşımın bu sözü hatırlattığını biliyorum. Hatta Yavuz Temizer başkana da konu iletildi. Kesin sözü olmasına rağmen aday olmayı tercih etti. Siyasette verilen söz önemlidir. Siyasetçi verilen sözüyle tanınır. Siyaset kurumu güvensizliklerle yıpratılmamalı.” Okudan, son seçimlerde Antalya ölçeğinde başarı gösteren İYİ Parti’nin yönetimde istikrarı yakalayamamış olmasına ilişkin bir başka soruya da, “İzmir CHP için neyse Antalya da İYİ Parti için odur. Antalya’da bu potansiyel fazlasıyla var. Ancak İYİ Parti kurulduğundan buyana seçimden seçime koşturmaktan, şeytan taşlamaktan kongre yapmaya fırsat bulamadı. Siyasi partiler kongrelerle kurumsallaşır. Bu kongreleri yapamadık. 2,5 senede 4 il başkanı değişti. Kurumsallaşamamanın sıkıntılarını yaşadığımız bir dönem geçirdik. Ancak ben bu kongreden çok şey bekliyorum. Biz hedeflerimizi koyduk. Partiyi en iyi şekilde kurumsallaştırıp, güçlü bir il teşkilatı ile yerelde ve genelde başarı elde etmek.” 

 

 

 ‘GÜÇLÜ BİR TEŞKİLAT OLUŞTURACAĞIZ’

Okudan toplantıda başkanlığı kazanması halinde yapacaklarını ise şöyle anlattı: “Basın mensupları aracılığı ile hem partililerimize hemde antalya kamuoyuna buradan sesleniyorum. Yapılacak ilk seçimlerde milletvekilliği için istifa etmeyeceğim, partimizi ve teşkilatlarımızı başsız bırakmayacağım. Çünkü amacım kendimi bir yerlere taşımak değil partimi birinci parti yapmaktır. Genel başkanımızın başarısı ve partimizin iktidarı için gece gündüz çalışacağız.

Genel başkanımızın dediği gibi. ülkemizi, hayalimiz olan demokrasiye, adalete, ekonomik zenginliğe, kuvvetler ayrılığına kavuşturup, herkesin yer aldığı bayram sofrasına oturtmak için uğraş vereceğiz. İYİ Parti her kesimden ve her görüşten kişilerin partisi olarak kurulmuştur. Biz de Antalya’da herkesi kucaklamak üzere yola çıktık. Antalya il ve ilçe teşkilatlarının kurumsallaşmasını en kısa sürede tamamlayacağız. 19 ilçe teşkilatımız ile bütünleşmiş güçlü bir Antalya il teşkilatı oluşturacağız. Nitelikli kaliteli, sorumluluk sahibi ve dalında uzman ekiplerimizle sahaya ineceğiz. meslek odaları STK’lar ve yerel yönetimlerimizle proje bileşeni olarak çalışacağız. Yolda, otobüsde, tarlada, Ahmet amcalar, Ayşe teyzelerle gençlerimiz, emekçilerimiz, emeklilerimiz, sanayicilerimiz, tüccarlarımız... Toplumun bütün dinamikleri ile Antalya’lılarımızın yüzünü güldürecek yol haritamızı çıkartacağız. Antalya’nın hücrelerine kadar nüfuz edeceğiz. İYİ Partimizi en iyi hazırlanmış olarak seçimlere götüreceğiz. Milletvekili adaylarımızı üyelerimiz veya delegelerimizin oylaması ile yani ön yoklama ile belirleyeceğiz.”

PARTİMİ BAŞSIZ BIRAKMAYACAĞIM

 “Geçtiğimiz genel seçimlerde birçok il ve ilçe başkanlarımız istifa ederek teşkilatları başsız bıraktılar, milletvekili adayı oldular, onun için hedeflediğimiz başarıya ulaşamadık.

bir daha söylüyor ve söz veriyorum. Yapılacak ilk seçimlerde il başkanlığından istifa edip milletvekili adayı olmayacağım. teşkilatlarımın başında ülke yönetimini devralmaya yürüyeceğim. sayın genel başkanım Meral Akşener’i Cumhurbaşkanı yapmaya yürüyeceğim. Başkanlık sistemini değiştirip, iyileştirilmiş parlementer sisteme yürüyeceğim. Hukukun üstünlüğüne yargının bağımsızlığına yürüyeceğim. Tüketim ekonomisini değiştirip üretim ekonomisine yürüyeceğim. Bizim diğer il başkan adayları ile aramızdaki en belirgin fark budur. Siyasette verilen sözler önemlidir. siyasetçi sözüne güvenilir olmalıdır. eğer siyaset kurumunu güvenilir olmaktan çıkarır, siyaset kurumuna zarar verirseniz insanlar siyaset ve demokrasi dışı yollara saparlar. ülkeye ve insanlığa verilecek en büyük zararda budur.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘MİLLETVEKİLİ, ADAYI, OLMAYACAĞIM’,
Yorumlar
Haber Yazılımı