Haber Detayı
25 Eylül 2020 - Cuma 22:01 Bu haber 452 kez okundu
 
“Türkiye Ekonomisi Pik Değil Dip Yaptı”
Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Düzen, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Düzen, “Türkiye ekonomisi pik değil dip yaptı. Üzülerek söylüyorum ama artık deniz bitti, duvara tosladılar, maalesef bunun zararını da millet çekiyor" dedi.
EKONOMİ Haberi
 “Türkiye Ekonomisi Pik Değil Dip Yaptı”

Ekonomik gelişmelerle ilgili AK Parti hükümetine eleştirilerde bulunan Saadet Partisi İl Başkanı Düzen, şöyle konuştu:

" İktidar, asla ekonomi konuşulsun istemiyor. Artık anlayın şunu algı operasyonları ile bu ülkeyi düzlüğe çıkartamazsınız. Bir hasta, sadece geçici moralle iyileşemez. İktidarda 18 yıl kalan insanlar, nasıl olur da oturup biz nerede hata yaptık diye kendilerini sorgulamazlar, anlamak mümkün değil.

Ekonomimiz pik yaptı diyorlar. Doğru dolar 7.60 ile pik yaptı, euro 9 lira ile pik yaptı, işsizlik, resmi rakamla 4 milyon 166 bin kişi ile pik yaptı, dış borç 431 milyar dolar ile pik yaptı. Türkiye’de rakamlar gerçekleri yansıtmıyor. İşsizlik sayısı gerçekte 10 milyonun üzerindedir. Bu rakamlara baktığımızda çok net bir şekilde söyleyebiliriz ki Türkiye ekonomisi pik değil dip yaptı. Üzülerek söylüyorum ama artık deniz bitti, duvara tosladılar, maalesef bunun zararını da millet çekiyor. Siz, öyle bir ortam hazırlayacaksınız ki yabancı yatırımcılar, bu ülkede yatırım yapmak için sıraya girecekler. 2019 yılında, SSK borçlarını ödeyemedikleri için, 3 milyon 300 bin esnafa e-haciz uygulaması gelmişti; şimdi yine ödeyemiyorlar.

Gençlerimizin Türkiye’den bu denli ümidini kesmesinin sebebi mevcut ekonomik, sosyal ve ahlaki durumdur. Ülkemizde 20–24 yaş grubu için işsizlik oranı yüzde 23,8. 2019- 2020 eğitim öğretim yılında mesleğine kavuşamayan öğretmen sayısı yarım milyon. 5 milyon öğrenci de kredi borçlusu durumunda. Kredi borcunu ödeyemeyen 280 bin öğrenciye haciz uygulandı. Şimdi böyle bir atmosferde gençlerimiz nasıl mutlu olsun? Gençlerimiz nasıl bu ülkede yaşamak istesin? Bu tablonun müsebbipleri biraz olsun utanırlar mı bilmiyoruz fakat biz ne yapıp edip gençlerimizi geleceğe emin adımlarla taşımak için gayret göstermeliyiz.”

 

Türkiye’de gençlerin umutsuz ve mutsuz olduğunu söyleyen Düzen, şunları kaydetti:

“Ne diyordu Ahmet Hamdi Tanpınar Türkiye evlatlarına kendisinden başka bir şeyle meşgul olmak imkânını vermiyor. Ülkenin dertleri o kadar devasa bir hal aldı ki gençlerimiz bu devasa problemler altında adeta eziliyor.

 

Bakınız son yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de gençlerin durumu yüzde 76,2'si yurt dışında yaşamak istiyor. Yüzde 77,6'sı torpilin yetenekten üstün tutulduğunu düşünüyor. Yüzde 50,5'i mutlu olmadığını ifade ediyor. Yüzde 81,3'ü yetişkinlerin kendilerini anlamadığını düşünüyor. Bugün gençleri anlayan tek siyasi parti Saadet Partisi’dir. Çünkü biz gençlerin dertlerini de bu dertlerin nasıl çözüleceğini de biliyoruz.”

 

KHK ile işinden edilen ve beraat ettiği halde hâlâ memuriyete döndürülmeyen mağdur vatandaşlarımız çok zor durumdadır, bir an önce bu sıkıntı giderilmelidir. İktidar, bu konuda acilen adımlar atmalıdır.”

 

Ülkemizde kutuplaşmanın zirveye çıktığı bir noktada ve meselelerin müzakere edilemediği bir ortamda olduğunu ifade eden Düzen,  “Farklı fikirlerin hainlikle itham edildiği bir ortamda ülkemizin problemlerini çözmek mümkün değil. Bunu anlamıyorlar tam 18 yıl oldu. Geçmiş iktidarlara artık bahane bulamazsınız. 5 kere iktidara siz geldiniz. Şimdi tutup da 18 yılda çözemeyeceğiniz problemleri daha önceki iktidarlara fatura edemezsiniz. Sizin 18 yıllık maceranızın faturası bu işleri beceremeyeceğinizin belgesi. Lafla peynir gemisi yürümez.  Meşhur bir söz var kellim kellin la yenfa yani söylersin söylersin hiçbir fayda sağlamaz” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , “Türkiye, Ekonomisi, Pik, Değil, Dip, Yaptı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı