Yazı Detayı
06 Eylül 2020 - Pazar 21:39 Bu yazı 91 kez okundu
 
İKİ YOL HİKAYESİ
Zeki Demir
 
 

Gündoğmuş, Köprülü ‘nün karşısındaki Soğuksu, Pınargözü Mahallelerinden çıkarak, Taşatan yoluna bağlanan yaklaşık dört kilometrelik yol. Yamaçtan aşağı yada incir bahçeleri ile bezenmiş dere boyundan yukarı , ulu katran, ladin ağaçlarının, toza toprağa bürünmüş makilerin aralarından yılan gibi kıvrılıp giden, kuruluş tarihi Gündoğmuş ilçesinden eski olan, yüz yıl öncesinin nahiyesi, sonraları köy, akabinde Gündoğmuş’a bağlı bir belediye ve büyükşehir yasası ile mahalleye dönüştürülmüş, üst üste yan yana , kimi terkedilmiş, kimi yıkılmış, yıllardır Alanya, Manavgat, Serik, Aksu, Antalya ya göç veren eski adı Girenes olan, toprak damlı, taş duvarı, önlerinde yanlarında ahşap çardakları ile Köprülü…

Ve de başı dumanlı , ağaçların bile olmadığı kır dağlar, Torosların aralarına serpiştirilmiş, seçimden seçime hatırlanan köyler… Ayrıca, Akdeniz’e yakın köylerden yazın çıkılan yayla köyleri.. İşte bu kadar yoğun yerleşik ve yaylacı köylerinde yaşayan insanların kullandığı, bitiş yada başlangıç noktası Taşatan ‘a ulaşan unutulmuş yol…

Alanya, Değirmendere… İlçe merkezine sadece 7 kilometre uzaklıkta , halkının büyük bölümünün yazın, Nisan ayından sonra Gündoğmuş sınırları içinde kalan Samsa ve civar yaylalara çıkıp Eylül sonu geri dönen yerleşik yörüklerin yaşadığı, içinden kıvrıla kıvrıla akıp giden Oba çayı üzerinde bulunan 17 su değirmeninden adını alan Değirmendere. Tam da , Ağılı Dere denilen dört yolun kesiştiği noktadan , Bucakoluk, Çatak yol ayrımından itibaren yılan sürünmesi misali kıvrıla kıvrıla ; Kızılharman, Karaaliler, Karabacaklar, Çatak, Kadıpınarı, Cavırini bölgelerinden geçerek, Bademağacı’na tırmanan, Obaalacami’ye doğru yanlamasına giden eğri büğrü bir yol.
1974 lerde yapılan bu yol, bölgede bulunan bir maden ocağından günlük en az yüz kamyon ve tırın malzeme taşıdığı, beş bazen on, hatta onbeş yabancı turist taşıyan tur jipleri , korona döneminde de hiçbir önlem alınmadan her jipte en az on kişinin üst üste , yol kenarlarındaki meyve ağaçlarını da talan ederek çığlık çığlığa her araçda sonuna kadar açılmış müziklerle, kıç kıça , tozu dumana katarak mahalle içlerinden , yılan gibi kıvrılan yollardan geçtiği Değirmendere’nin unutulmuş yolları…

Yıllardır hizmet bekleyen Köprülü, Taşatan yolu bağlantısı na Antalya Büyükşehir Belediyesi el atmış sonunda ve asfalt çalışmaları başlamış , devam ediyor. Rahmetli anamın köyü olan Köprülü’de bir sevinç bir mutluluk ki görülmeye değer. Çatlamış ince dudaklardan “ Başkan Böcek’den ve emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Bu yol yüz yıldır yapılmayı bekleyen bir yol. Dedelerimiz asfaltı göremedi, çok şükür çocuklarımız torunlarımız rahat edecek”… Daha ne olsun, emeği geçen herkeste teşekkür etmek bir görev. Bu tür hizmetlerin artması ve çoğalması dileğiyle derken, ittifak ortağı Gündoğmuş CHP ve İYİ Parti ilçe örgütleri arasında “ hizmeti paylaşamama “ yarışı ve kıskançlığını sezinledim. Birinin gittiği yere diğeri gitmiyor. Neyi paylaşamıyorsunuz? Ama CHP destekli İYİ Parti’nin Gündoğmuş Belediye Başkan adayı Sultan Çetin, soyadı gibi Çetin bir hanımefendi. Sultan hanım on numara. Toroslar’ın yiğit kadını, birlik ve dirliği tutmak için mücadele veriyor. Şu cümleyi açık açık söylemekden de geri kalmıyor. “ Tamam, ben CHP, İyi Parti ittifak adayıyım ama ben DSP’liyim “ diyor.

Gelelim Rahmetli babamın yurdu, benim de doğup büyüdüğüm Değirmendere köyü yoluna. Her gün abartısız yüz tır ve kamyonun maden tozu taşıdığı, yabancı turistlerle tur yapan en az seksen yüz jipin geçtiği , binek arabaları, kamyonetler ki bölgede pazarcılık yapan çok kamyonet sahibi var, motorlar ve pandemi dolayısıyla sefer sayısı azaltılan ve en son akşam üzeri saat 19:00 da Düzünderesi’ne kadar gelip dönen halk otobüsü… Ve de bölgede bulunan altı ayrı piknik yerinde yiyip içen çakır kafa ile yola çıkan özel araçlar…
Yılan gibi kıvrıla kıvrıla giden yolda trafik yoğunluğu hiç bitmiyor. Aracın burnu köşeden çıkarken karşıdan önüne pat diye maden yüklü tır çıkıyor. Daha aracın kıçı köşeden dönmemiş, arkadan bi başka araç geliyor. Bu yol güzergahında çok kazalar oldu olmaya da devam ediyor. Hele ki Karaaliler Sokakda, Yalak Taş denilen bölgedeki keskin virajda benim bildiğim altı yedi araç uçtu. Üç dört kişi öldü. Yelkençam ‘ın virajı çok riskli, Göztaşı’nın altındaki viraj aman aman… Düzün Deresi’ndeki viraj , Allah beterinden korusun… Buralar minyatür Kuşyuvası yolu sanki… Örnekleri çoğaltmam mümkün, çünkü buralıyım, burada yaşıyorum ve yaşananları her gün görüp gözlemliyorum.

Büyükşehir Belediyesi yetkililerine ve siyasilere, bölgedeki muhtarlarımıza diyorum ki, gelin şu yolu bi genişletelim, virajlardaki keskin dönüşleri yerine göre duvarla besleyip, yerine göre köşelerden yontarak yolda bir çalışma yapalım. Yol güzergahında Oba çayı akıyor ve Değirmendere yerleşim birimlerine gelmedin ırmağın karşısına yol geçiyor. Maden kamyonlarını ırmağın karşısındaki yol güzergahına gönderelim. Kaza riski azalır, onların da yolu kısalır. Jipleri mahalle içinden çekelim, inanılmaz kaza riski, tozdan toprakdan bahçeler kurudu. Pencereleri açamıyor, balkona çamaşır asamıyoruz. Hızla giden jiplerdeki ecnebiler çığlık çığlığa bağırdığı için köpekler bile korkudan karanlık yerlere kaçıyor, hamile kadın korkudan doğuracak, ufak çocuğun ödü patlayacak.
Son söz, sürekli kazaların eksik olmadığı bu yol güzergahında bir gün öyle bir kaza olacak ki, telefisi mümkün olmayan acılar yaşanabilecek. İşte o zaman yönetenler, makam mevki sahipleri, çözüm mercileri vebalin altından kalkamayacak. Geç olmadan gelin şu Değirmendere yoluna bir el atın. Biz de Köprülü halkı gibi, çatak dudaklarımızla “ emeği geçen herkesten Allah razı olsun” diyelim.
Biri rahmetli anamın köyü Köprülü, diğeri rahmetli babamın köyü Değirmendere ‘nin yol hallerini “ İKİ YOL HİKAYESİ” olarak anlatmaya çalıştım.

Kalın sağlıcakla…

 
Etiketler: İKİ, YOL, HİKAYESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı