Yazı Detayı
20 Temmuz 2020 - Pazartesi 16:16 Bu yazı 114 kez okundu
 
TURİZM SEKTÖRÜ ZOR DURUMDA
Tosun ÜLGE
 
 

Dünya çaresiz, bir taraftan normalleşmeye doğru ilerlerken bir taraftan yeni covid-19 vakaları insanları şaşkına çevirdi. Dünya ekonomisi durmak üzere. Dünya görünmeyen bir düşmanla savaşıyor. Bütün dünyada ekonomik kriz baş göstermiş durumda. Bugüne kadar tüm dünyada 16 milyona yakın vaka tespit edildi. 600 binden fazla insan hayatını kaybetti ve hala aşı bulunamadı. Aşıyla ilgili tüm dünya devletlerinde hummalı bir çalışma olsada aşının kullanım aşamasına bilim adamları en az bir yıl var diyorlar. Bu bir yılda daha kaç vakaya rastlanır kaç kişi daha yaşamını yitirir yaşayıp göreceğiz. Virüs ekonomiyi alt üst etti tüm devletler kara gün akçelerini virüs dolayısıyla harcadı. Önümüzde çok zor günler var, asıl virüs bittikten sonra gerçekleri görmeye başlayacağız.

Türkiye covid-19 vakalarında başarılı gözüküyor. 5 binden fazla vatandaşımız covid-19’dan öldü. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Covid-19 virüsü ile birlikte ülkemizde de büyük bir ekonomik kriz baş gösterdi. Virüsten en çok etkilenen sektörde turizm sektörüdür. Devletin turizm sektörü personeline sağladığı maddi yardımlarda bugün yarın biter. Bazı oteller açıldı ama açılan oteller ancak 10 kapasite ile çalışmaktadır. Virüs dolayısıyla turizm sektörü büyük bir yara almıştır. Devlet her ne kadar destek paketleri çıkarsada sektörü bugüne kadar ayakta tutabildi. Bugün temmuzun 20’si, normalde Antalya’da turizmin en yoğun olduğu ay olmasına rağmen Antalya ve Kemer bomboş. Açık oteller 10,20 kapasite ile çalışıyor. Sektörde çalışanlar işsiz. Bu işsizlik ne kadar sürecek oda belli değil. Hergün bir umut diyoruz, turist gelecek diyoruz ama bugüne kadar Antalya’ya ve Kemer’e yeterli sayıda turist gelmedi, geleceğide meçhul. Sektörün önde gelenleri pek iç açıcı açıklamalarda bulunmuyorlar. Bazıları 2021’den dahi şüpheliler. Sektörün durumu ne olacak hükümet kanadından da herhangi bir açıklama yapan yok. Uzun lafın kısası sektör kan kaybediyor. Devlet büyükleri bu yarayı nasıl sararlar onuda yaşayıp göreceğiz. Turizm sektöründe bir işsizlik ordusunun olduğunu açıkça söyleyebiliriz.
Dünya artık korona virüsle yaşamasını öğrenecek. Kontrollü bir hayat sistemine geçtik. Maske takmak ve sosyal mesafeyi korumak artık mecburi oldu. Ama ben kaç gündür Kemer’de dolaşıyorum dışarda hiç kimse sosyal mesafe kurallarına uymuyor. Maske takmayanlar takanlardan daha çok. Böyle bir durumda ilçemizde virüs vakaları gözükürse ne yaparız diye düşünmemiz gerekiyor.
Önümüzde Kurban bayramı var. Kurban bayramında oteller iç turizmle dolar mı bunun bile garantisi yok. Herşey pamuk ipliğine bağlı. En ufak ihmaller turizmi yok olmaya iter. Onun için özellikle umuma açık yerler kurallara uymak zorundadırlar. Umuma açık yerler sık sık denetlenmelidir. Güvenlik sertifikası alan oteller sıkı sıkı kontrol edilmelidir. Bana bişey olmaz mantığını bir kenara atıp gerçeklere odaklanmamız gerekmektedir.
Son günlerde televizyonlarda turizm yerleri ile ilgili fahiş fiyata satılan şenzloglar gündeme geliyor. Sahiller halkındır, halk sahillerden istediği gibi yararlanır. Ama bazı uyanıklar halka ait olan plajlara özel bir yer yaptırıp fahiş fiyata günlük kiraya vermektedirler. Hakları olmadığı halde bu uygulamaları yapanları şiddetle kınıyorum. Bodrum gündemdeydi, şimdi Çeşme gündeme geldi yakında belki Kemer’de gündeme gelir.
Dün bir arkadaşımla bir işletmeye kahvaltı yapmaya gittik. Bu işletme deniz kenarındaydı. İşletmenin önünde lüks şenzloglar gördüm, ilgimi çekti ve fiyatını sordum aynen aldığım cevap şuydu. “Normal 250 tl’ye kiraya veriyoruz, ama müşteri 750 tl hesap öderse şenzlogtan para almıyoruz.” Verdiğiniz yer zaten devletin oraya koyduğunuz şenzloglar zaten kıyı kenar çizgisine uyulmadan konulmuş siz neyin kafasını yaşıyorsunuz. Ayıp ayıp para kazanma hırsınız bu ilçeye turist kaybettiriyor.

 
Etiketler: TURİZM, SEKTÖRÜ, ZOR, DURUMDA,
Yorumlar
Haber Yazılımı