Haber Detayı
17 Nisan 2021 - Cumartesi 12:21 Bu haber 207 kez okundu
 
İktidar Çiftçiden Ne Koparırsam Kâr Diye Bakıyor!
Tarım Kredi Kooperatiflerindeki takibe düşmüş kredi borçlarının yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeyi eleştiren CHP’li Özer; “Çiftçi toplamda 150 milyar borcuna çözüm beklerken iktidar vadesi geçmiş 900 milyonluk alacağının peşinde, ne koparırsam kâr kafasında” dedi.
SİYASET Haberi
İktidar Çiftçiden Ne Koparırsam Kâr Diye Bakıyor!

Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından çiftçilere kullandırılan ve vadesinde ödenmediği için takibe düşen kredi borçlarının yüzde 12 ile yüzde 18 faiz uygulanarak yapılandırılmasını öngören teklif Meclis’ten geçti. Düzenlemenin sadece 21 bin çiftçiyi kapsadığını belirten CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, “Bugün 2 milyon çiftçimiz borç batağında. Toplam borç 150 milyar lirayı bulmuş. Yani çiftçimiz 150 milyarlık borcuna bir çözüm beklerken, hükümet vadesi geçmiş 900 milyonluk alacağının peşinde, ne koparırsam kâr kafasında” diye konuştu.

 

BU İNADIN BİR SEBEBİ OLMALI

 

2002’den bu yana kayıtlı 700 binin üzerinde çiftçinin üretimden ayrılmasına, 3 milyon hektarın üzerinde tarım alanının azalmasına neden olan yanlış uygulamalara devam edildiğini vurgulayan Özer, “Bu inadın bir sebebi olmalı yoksa niye gün be gün üretimden kopulmasına izin verilsin ve çiftçinin derdine bu denli kayıtsız kalınsın” dedi.

 

CHP’li Özer, söz konusu yapılandırmanın da bu kayıtsızlığın bir göstergesi olduğunu belirterek şunları söyledi:

 

YAPILANDIRMA DEĞİL, TEFECİLİK

 

“Meclisten geçen düzenlemeyle çiftçi Ekim 2021 sonuna kadar, ister borcunun tamamını kapatacak isterse en az yüzde 30’unu ödeyerek taksitlendirecek. Yapılandırılacak kredilerde yüzde 12 ile yüzde 18 basit usulde faiz uygulanacak. Böyle bir yapılandırma olur mu? Bunun adı tefeciliktir. Çiftçiye gerçekten destek olmak için takipteki kredi faizlerinin silinmesi ve ana parasının 5 yıldan az olmayacak şekilde uzun vadeli yapılandırılması gerekir. Ayrıca üretimin devam etmesinin sağlanması için çiftçiye faizsiz veya çok düşük faizli yeni kredi desteği de sağlanmalıdır

Kaynak: Editör:
Etiketler: İktidar, Çiftçiden, Ne, Koparırsam, Kâr, Diye, Bakıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı