Haber Detayı
26 Eylül 2020 - Cumartesi 00:52 Bu haber 1440 kez okundu
 
OTEL İTİRAF ETTİ, BAKANLIK BULAMADI...!
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a ait Maxx Royal Kemer Resort Oteli, plajında kullandığı kumun Salda Gölü’nden getirildiği iddiası ile gündeme gelmiş, otel yönetimi ise kumun Salda Gölü’nden getirilmediğini kanıtlamak isterken plajdaki kumun mermer tozu olduğunu beyan etmişti. CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer de konuyu Meclis gündemine taşıdı.
TURİZM Haberi
OTEL İTİRAF ETTİ, BAKANLIK BULAMADI...!

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer’in Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a ait Kiriş Koyu’ndaki ünlü otelin plajında kullanılan beyaz kumun mermer tozu olduğuna ilişkin iddiaları sorduğu önergeye Çevre ve Şahircilik Bakanı Murat Kurum yanıt verdi.

Bakan Kurum, “Bahsi geçen beyaz kum özelliği taşıyan maddenin, denetim esnasında sahilde serili olmadığı tespit edilmiştir” dedi. Otelin sahilde mermer tozu kullandığını itiraf ettiğine dikkat çeken Özer, önergede firmandan satın alınan mermer tozunun faturasına yer verilmediği ifade etti.

Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan Kiriş Koyu’ndaki beyaz plajıyla ünlü, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a ait Maxx Royal Kemer Resort Oteli, plajında kullandığı kumun Salda Gölü’nden getirildiği iddiası ile gündeme gelmiş, otel yönetimi ise kumun Salda Gölü’nden getirilmediğini kanıtlamak isterken plajdaki kumun mermer tozu olduğunu beyan etmişti. CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer de konuyu Meclis gündemine taşıdı.

TURİZM BAKANI ERSOY’UN OTELİ DENETİMDEN GEÇTİ

CHP’li vekil, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a konuyla ilgili denetim ve soruşturma yapılıp yapılmayacağını ve benzer ihlallerde ceza kesilen oteller gibi Ersoy’un oteline de cezai işlem uygulanıp uygulanmayacağını sordu.

Özer’in soru önergesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı cevap verdi. Bakanlık, “Denetim yapılacak mı?” sorusuna, “Bahsi geçen beyaz kum özelliği taşıyan maddenin, denetim esnasında sahilde serili olmadığı tespit edilmiştir” yanıtı verildi.

OTEL İTİRAF ETTİ, BAKAN “BEYAZ KUM YOK” DEDİ

Otelin plajındaki beyaz kumun Niğde’deki bir firmadan (Niğtaş) satın alındığını, ana ham maddesinin ise kalsit yani mermer tozu olduğunun faturalar ile savcılıkta sabit olmasına karşın denetimden geçtiğini ifade eden Özer, önergeye gelen yanıtta faturadan hiç bahsedilmediğine dikkat çekti.

“Söz konusu denetim yapılırken sadece sahile mi bakıldı?” diyen CHP’li Özer, “Denetim yapılırken otelin kendi beyanı olan faturalar incelendi mi? O faturada yazan 1300 kg’lık kalsit maddesi nerede diye sorulup araştırıldı mı? Araştırıldıysa kalsit yani mermer tozunun ne için kullanıldığı soruldu mu? Denizin altındaki plaj kumu incelendi mi? Yoksa yanıtta söylendiği üzere, sahile bakıp, burada beyaz kum serili değil ki” mi denildi?” ifadelerini kullandı.

CHP’li Özer, temmuz ayının başında verdiği soru önergesi sonrası yapılan denetleme hakkında yeterli açıklama yapılmamasını da eleştirerek, “Ya otelin sahibi Kültür Bakanı olduğu için göstermelik bir denetleme yaptılar ya da özellikle aydınlatıcı bir açıklama yapmıyorlar” dedi.

194 DENETİMDE 12 İDARİ YAPTIRIM CEZASI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer’in soru önergesine gelen yanıtta Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un otelinde yapılan denetim şu ifadelerle anlatıldı:

“Antalya ili, Kemer İlçesi, Kiriş Koyunda faaliyet gösteren Maxx Royal Resort Otel’in sahil kısmında 04.08.2020 tarihinde Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz teknik personellerince denetim gerçekleştirilmiş olup; söz konusu otelin 03.07.2020 tarihi itibariyle faaliyete açıldığının beyan edildiği, tesisin denetim esnasında açık ve faal olduğu, otelin sahilinde soru önergesinde bahsi geçen beyaz kum özelliği taşıyan maddenin, denetim esnasında sahilde serili olmadığı tespit edilmiş ve denetim anı görüntüleri alınmıştır.”

Bakanlık yanıtta ayrıca 2020’de turizm ve konut sektöründen kaynaklı su ve deniz kirliliğine etkileri üzerine 194 denetim yapıldığını, bunların 12 tanesine de idari yaptırım uygulandığını belirtti.

NE OLMUŞTU?

Antalya’nın Kemer ilçesi Kiriş Koyu’ndaki beyaz plajıyla ünlü, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a ait olan Maxx Royal Kemer Resort Oteli, Meclis gündemine taşındı.

Otelde yer alan beyaz plaj kumuna ilişkin sorular soran yerel gazete sahibi Murat Kemaneci hakkında Kemer Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunan otel işletmesinin, kumun Salda Gölü’nden getirilmediğini kanıtlamak isterken mermer tozu olduğunu beyan etmesi üzerine CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer soru önergesi verdi. (DUVAR)

Kaynak: Editör:
Etiketler: OTEL, İTİRAF, ETTİ,, BAKANLIK, BULAMADI...!,
Yorumlar
Haber Yazılımı