Haber Detayı
09 Eylül 2020 - Çarşamba 21:50 Bu haber 225 kez okundu
 
CHP’Lİ BUDAK: KAYIP ESERLERİ AÇIKLAYIN
CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, dünyanın önde gelen ve çok sayıda kıymetli buluntuyu bünyesinde barındıran Antalya Arkeoloji ve Tarih Müzesinde bazı eserlerin kaybolmasını TBMM gündemine taşıdı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün kayıp eserlere ilişkin açıklama yapması gerektiğini vurgulayan Budak, “Soruşturma başlatılması yetmez. Hangi eserlerin, hangi tarihten itibaren kayıp olduğunu da bilmek istiyoruz. ‘Bazı eserler kayıp’ diye geçiştirilebilecek bir konu değil. Tümünün şeffaf biçimde kamuoyuyla paylaşılması gerekiyor” dedi.
ASAYİŞ Haberi
CHP’Lİ BUDAK: KAYIP ESERLERİ AÇIKLAYIN

Konuya ilişkin Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Budak, önergede şunları kaydetti: 

“Dünyanın sayılı müzeleri arasında gösterilen ve çok sayıda kıymetli eseri barındıran Antalya Arkeoloji ve Tarih Müzesinde bazı eserlerin kayıp olduğu ve konuyla ilgili Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün soruşturma başlattığı konusu basına yansımıştır.

Alt Paleolitik Çağ’dan Roma Dönemi’ne uzanan zengin bir koleksiyonla dünyanın en önemli müzeleri arasında gösterilen Antalya Arkeoloji ve Tarih Müzesinde, 2018 yılında başlayan bir türlü tamamlanamayan zimmet sayımı, envanter kontrolü, risk güncellenmesi, tasnif ve fotoğraf çekimi esnasında birden fazla önemli eserin kayıp olduğu tespit edilmiştir.

 Neden iki yıldır müzede envanter kontrolü bitirilememiştir, kimlerin bu konuda sorumluluğu bulunuyor? Kamuoyunun bilmeye hakkı var. Dahası hangi eserler kayboldu? Bunlar son derece önemli sorular. Çünkü Antalya Arkeoloji ve Tarih Müzesinde yer alan her eser paha biçilemez kıymette. Aynı müzede sergilenen Herakles Lahidi geçmişte yurtdışına kaçırılmıştı ve büyük mücadelelerle evine dönmesi neredeyse 60 yıl aldı. Aynı şeylerin bir kez daha yaşanmaması için herkesin sorumlu davranması gerekiyor.”

 Budak, önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi: 

“Antalya Arkeoloji ve Tarih Müzesinde hangi eserler kaybolmuştur? Kayıp eserler ilk hangi tarihte tespit edilmiştir? Konuya ilgili araştırma ne zaman başlatılmıştır? Kayıp eserler hakkında incelemenin yanı sıra Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuş mudur? Basına yansıyan bilgilere göre müzede zimmet sayımı ve envanter kontrolü yaklaşık iki yıldır tamamlanmamıştır. Bunun gerekçesi nedir? Antalya Arkeoloji ve Tarih Müzesinde envanter kontrolü ve zimmet sayımı en son hangi tarihte kayıt altına alınmıştır? Yaklaşık on yıldır Müze Müdürü olarak görev yapan Mustafa Demirel geçen Temmuz ayında neden görevinden alınmıştır?”

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP’Lİ, BUDAK:, KAYIP, ESERLERİ, AÇIKLAYIN,
Yorumlar
Haber Yazılımı