İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
YIKIM KARARI VAR
YIKIM KARARI VAR
FİNAL AŞKINA 3-0
FİNAL AŞKINA 3-0
Haber Detayı
14 Ocak 2021 - Perşembe 00:06 Bu haber 28780 kez okundu
 
Mimarlar Odası’nın Fenix hakkında açtığı dava reddedildi
Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nin Fenix Center projesi için verilen ruhsatın iptali ve yürütmenin durdurulması talebi ile açtığı dava “ehliyet” yönünden reddedildi. Oda yönetiminden yapılan açıklamada, "Yaşanılabilir bir kent için, kamu yararına karşı, aykırı ve ayrıcalıklı olan bu yapı için başlatmış olduğu bu mücadeleye yılmadan devam edeceğiz" denildi.
GÜNDEM Haberi
Mimarlar Odası’nın Fenix hakkında açtığı dava reddedildi

Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nin, Fenix Yapı Grubuna verilen Yapı Ruhsatının İptali ve Yürütmenin Durdurulması amacıyla 28 Aralık 2020 tarihinde Konyaaltı Belediye Başkanlığı aleyhine Antalya 4.İdare Mahkemesi’nde açmış olduğu dava reddedildi.

ODAMIZIN HAKLARI YOK SAYILDI

Mimarlar Odası’ndan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada,Mimarlar Odası Antalya Şubesi olarak, Antalya ili, Konyaaltı İlçesi, Liman Mahallesi, 8903 Ada 1 Parsel sayılı taşınmaza yönelik FENİX Yapı Grubuna verilen Yapı Ruhsatının İptali Ve Yürütmenin Durdurulması amacıyla 28.12.2020 tarihinde Konyaaltı Belediye Başkanlığı aleyhine Antalya 4.İdare Mahkemesi’nde dava açmış ve bu süreci kamuoyu ile paylaşmıştık. Söz konusu alanda, 17 dönümlük büyük bir arazi üzerine, 68.50 m.etre yüksekliğinde, 18-20 katlara ulaşabilen, deniz ile kent arasında duvar etkisini hissettiren, içinde AVM, otel, ofis ve konut gibi karma kullanımları barındıran ve hâkim rüzgârları engelleyen büyük bir proje için yapı ruhsatı verilmiştir. Odamızın yapı ruhsatı ve projelerine ulaşmak için yapmış olduğu başvurulara Konyaaltı Belediyesi cevap vermeyerek sessiz kalarak, Mimarlar Odası’nın yasa ve yönetmeliklerden gelen haklarını yok saymıştır. Açmış olduğumuz davada; Mahkeme ise, 'davaya konu yapı ruhsatlarına ilişkin yapıların, bir belde de ya da kentte yaşayan tüm insanları ve büyük çoğunluğu etkileyecek ölçüde önemli inşaatlar olmadığı, yalnızca yapıdan doğrudan etkilenme durumunda olan komşularının ya da aynı sokak yahut aynı mahalledeki insanların hukuki ve kişisel menfaatlerini etkileyebileceği, bu noktada da davacı Odanın davaya konu yapılar ile ilgili olarak hukuki, kişisel ve güncel bir menfaatinin söz konusu olamayacağı" gerekçesi ile davamızı ehliyet yönünden reddetmiştir.” denildi.

HUKUKEN YANLIŞ YAPILDI

Konyaaltı Belediye’den evraklar gelmeden, projenin incelenmesine yönelik keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmadan, hatta ilgili idarenin savunması dahi alınmadan karar verildiği belirtilen açıklamada,  “Davadan iki hafta gibi kısa bir süre sonra, inşaatın önemli bir inşaat olmadığı, kentin bütününü etkilemediği  gerekçesi ile Odamızın dava açma yetkisinin olmadığına karar verilmesinin, hatalı ve hukuken yanlış olduğunu düşünmekteyiz. Proje, sadece Konyaaltı İlçesi Liman Mahallesini değil, Antalya’nın bütününü etkileyecek, kent siluetine direkt etkisi olacak büyük bir projedir. Bu kadar büyük ve kent bütününe zarar verecek bir projeyi, sadece mahalle, sokak ve komşu binalarda yaşayanların dava açmasına indirgeyecek kararı kabul etmiyoruz” ifadeleri yer aldı.  

TAKDİRİ KAMUOYUNA BIRAKIYORUZ

Mimarlar Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu’nun açıklamasında Fenix Yapı’nın abartılı reklamlar yaptığı da vurgulanarak, “Her ne kadar basın açıklamamız sonrasında yüklenici firmanın web sitesinde AVM ile ilgili söylemler kaldırılsa da, tüm Antalya'ya dağıtılan, Fenix Yapı Dekorasyon Bülteni Sayı 2 ve kayda giren NTV, GM dergi röportajlarında iddia edilen şu sloganlar, projenin kentin bütününü ilgilendirmediğini söylemiyor ne yazık ki,  ‘Ezber Bozuyor: Antalya'da gayrimenkul ezberleri Fenix Center ile bozuluyor.  Antalya'nın kalbi yeni AVM anlayışıyla burada atacak . Aynı projede ilk defa; Otel+Konut+AVM...  ‘FENIX Center Antalya’da Yapı Kültürünü Alt Üst Edecek Bir Proje.  Bulutların üzerinde yaşam... ‘ Tüm bu gelişmeler ışığında takdiri kamuoyuna bırakıyoruz ve inşaatın ilerleyen dönemlerinde oluşacak kamuoyu tepkilerinin geç kalmadan verilmesi adına üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirdiğimize inanıyoruz” denildi.  

MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ!

Açıklama şöyle devam etti: “Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nin daha yaşanılabilir bir kent için, kamu yararına karşı, aykırı ve ayrıcalıklı olan bu yapı için başlatmış olduğu bu mücadeleye, çevresine duyarlı ve vicdan sahibi her yurttaşın desteği ile yılmadan devam edecektir. Mimarlar Odası Antalya Şubesi olarak süreci takip ederek, itirazımızı üst dereceli Mahkemelere taşıyacağımızı, Değerli Basınımız aracılığı ile halkımızın bilgisine sunarız.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mimarlar, Odası’nın, Fenix, hakkında, açtığı, dava, reddedildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı